Dzieci uwielbiają zabawy z chustą animacyjną – jest kolorowa i można wykorzystać ją na świeżym powietrzu. Chusta animacyjna przypomina swoim wyglądem spadochron uszyty z trójkątnych kawałków materiału. Trójkąty są ze sobą zszyte i tworzą koło (od 1,5m do 7m średnicy), brzegi obszyte są uchwytami tak, aby dzieci (i nie tylko! 🙂 ) mogły ją chwycić. Mimo, że czasami ma bardzo duże rozmiary, to jest bardzo lekka i wytrzymała, a do tego świetnie przyciąga wzrok i zachęca do wspólnej zabawy. Chusta jest bardzo wszechstronna; można ją podrzucać, chować się pod nią, po chuście można się turlać, fantastycznie faluje.. Wykorzystanie chusty zależy od potrzeb, posiadanego miejsca do zabawy a przede wszystkim od chęci i naszej kreatywności. Chusta oddziałuje na dzieci wieloma bodźcami: wzrokowymi, dotykowymi, ruchowymi. Intensywne barwy pobudzają wyobraźnię a ruch na świeżym powietrzu jest jeszcze bardziej przyjemny.
Nazwę zmieniamy w zależności od tematu imprezy, czasem to jest Kapitan Hook i Piotruś Pan albo Tom i Jerry lub Indianin „Bystre Oko” kontra bizon :). Wybieramy dwie osoby, jedna będzie naszym tytułowym rybakiem (wchodzi na chustę), a druga rybką (chowa się pod chustą). Żeby utrudnić zadanie rybakowi, wszystkie bawiące się osoby trzymają za uchwyty i falują materiałem, robiąc wzburzone morze. Jeśli rybak długo nie może poradzić sobie z zadaniem, opuśćmy troszkę chustę aby było lepiej widać uciekającą rybkę. Jest to świetna zabawa na spostrzegawczość.
Dzieci siadają w kole z wyprostowanymi nogami, trzymając naciągniętą chustę na wysokości brody. Ponownie wybieramy dwie osoby, jedna jest rekinem a druga ratownikiem. Rekin porusza się pod chustą i za nogi wciąga do środka dzieciaki. Zadaniem ratownika jest jak najszybsze podbiegnięcie do „zjadanego” dziecka i uratowanie go, poprzez klepnięcie w ramię. Jeśli rekinowi uda się kogoś wciągnąć, ta osoba również staje się ludojadem. Jak jest dużo dzieci, można wyznaczyć dwóch ratowników.
Uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na sześć grup owoców (cytryny-kolor żółty, truskawki-kolor czerwony, kiwi-kolor zielony, jagody-kolor fioletowy itp.). Grupa wachluje chustą. Gdy jest ona wysoko prowadzący wymienia nazwy owoców, a osoby należące do tych rodzajów przebiegają pod nią zmieniając się miejscami i łapią inne uchwyty. Na hasło ,,sałatka owocowa” -wszyscy zmieniają miejsce.